נגישות לכבדי ראיה

 לקות ראיה מהי:

 

לקות ראייה או ראייה ירודה היא מגבלה משמעותית בראייה הקיימת גם כאשר שהאדם הסובל ממנה מרכיב משקפיים שהותאמו לו באופן המיטבי וקיימת בשתי העיניים. במקרה בו המגבלה קיימת רק בעין אחת היא אינה נחשבת ל-"לקות" אלא למגבלה קלה. לקות ראייה יכולה להתבטא בקושי באחד או יותר מהתפקודים הבאים:

 • חדות הראייה.
 • בשדה ראייה מצומצם.
 • בקושי משמעותי בראיית לילה או בראייה כאשר יש אור חזק.
 • בעיות בשרירי העיניים כגון רטט מוגזם שמקשה למקד את המבט בנקודה הרצויה.
 • קושי משמעותי בתפישה ופענוח של התמונה הנראית; בעיות כמו קושי בהבדל בין הדמות לבין הרקע.

סימפטומים שעשויים להיות נלווים ללקות ראייה:

 • גירויים או כאבים כרוניים בעיניים ובאזורם.
 • קושי בראיית צבעים. אולם, לקות המתבטאת רק בקושי בהבדלה בין צבעים אינה נחשבות
   ל-"לקות ראייה" אלא למגבלה קלה בראייה.
 • סימפטומים צורניים - עיניו של בעל לקות הראייה עשויות להיראות לצופה מן הצד כבעלות צורה או צבע פגומים.

 

טכנולוגיות הנגשה לכבדי ראיה :

 • מערכת הכוונה קולית STEP HEAR - המערכת מבוססת על טכנולוגיית שידור של גלי רדיו ומורכבת משני חלקים: יחידת בסיס ושלט ואפשרות להפעלה בעזרת הסמרטפון
  (אפליקציה הניתנת להורדה ללא עלות).
  יחידת הבסיס משדרת באופן קבוע. כשהשָלט שבידי המשתמש נמצא בטווח השידור של יחידת הבסיס, הוא מצפצף ו/או רוטט. לחיצה על כל אחד מלחצני השָלט תפעיל את ההודעות הקולית שהוקלטו מראש ביחידת הבסיס. יחידת הבסיס המותקנת משמשת כמעין מצפן קולי למשתמש להכוונת ההתמצאות.
 • כלב נחייה המסייע בהתמצאות בסביבה הפיזית ובניידות מהירה בה.
 • סדנאות התמצאות לתחומים בהם האדם מוגבל הראייה יכול להסתדר בעצמו אך אינו יכול ללמוד בכוחות עצמו כיצד להסתדר בהם. דוגמה: סדנא להכרת המחשב הנגיש לעיוורים.
 • טכנולוגיה מסייעת הנשענת על מישוש - אמצעים המנגישים את הסביבה תוך הסתמכות על חוש המישוש:
  • מקל חישה
  • הוספת סימני חישה לרצפות בנייני ציבור ולמדרכות - למידע אודות אמצעי הכוונה ואזהרה לחץ כאן
  • טכנולוגיית כתב ברייל אשר באמצעותו הם קוראים, כותבים ומתקשרים עם הסביבה. לכתב הברייל יש 64 סימנים נקודות ואותיות מתמטיות שונות, צג ברייל ועכבר מישושי. בעזרת מישוש הסימנים הם יכולים לקרוא ולהיות חלק רגיל בחברה

 

מערכת הכוונה קולית אקטיבית STEP-HEAR™

מערכת STEP HEAR - טכנולוגיה להכוונה קולית לפי דרישה לאנשים עם מגבלת ראיה, המערכת פותחה במטרה לאפשר למשתמשים מידע, הכוונה ועצמאות במרחב הציבורי.

מבנה המערכת ואופייה מתאימים אותה לעמידה באופן מלא לדרישות חוק השוויון לאנשים עם מוגבלויות ולצרכיהם של אנשים עם מגבלת ראיה. ראשית החופש של המשתמש לבחור האם להשתמש בטכנולוגיה העומדת לראשותו או לאו. שנית, היכולת של המערכת לספק גם מידע (שילוט קולי) וגם הכוונה בהודעה קולית אחת מסייעת למשתמש כתחליף למשוב חזותי מהסביבה.

שילוט קולי - מידע לגבי מקום הימצאותו, השירותים הניתנים במקום וכד'. הכוונה קולית לאיזה כיוון עליו לפנות לעומת כיוון הקול המושמע (הרמקול משמש נקודת עוגן להוראות).

המערכת כוללת בסיסי רמקול המותקנים בסמוך למקומות עיקריים - מודיעין, נוחיות, מעליות וכד' ושלט הפעלה ו/ או אפליקציה לטלפון החכם שבידי האדם עם לקות הראיה. כאשר המשתמש קרב אל יחידת המידע, יחל המכשיר לרטוט ולצפצף על מנת ליידע את המשתמש כי מערכת STEP HEAR מותקנת בסביבה הסמוכה לו (A). צג הטלפון ידלוק ויחולק אוטומטית ל- 4 חלקים שמהווים למעשה את הלחיצים של השלט הרחוק (3+1).  לחיצה על גבי הלחיצים בשלט או על גבי הטלפון (B) תפעיל את יחידת המידע המותקנת והודעת מידע והכוונה תבקע ממנה (C). 

לחיץ "1" - יוגדר לכריזה קולית מהרמקול ביחידת המידע (הודעה קצרה)
לחיץ "2" - יוגדר לכריזת האינפורמציה מהרמקול ביחידת המידע (מידע מפורט)
לחיץ "3" - יוגדר לזיהוי מרחק המערכת מהמשתמש (לפי צפצוף)
לחיץ "4" - יוגדר למנגנונים שונים למתן שירות נגיש (הפעלת מערכת CALL HEAR לשירות נגיש וכו')

 

sh הסבר                STEP HEAR

 

האפליקציה זמינה להורדה מחנויות APLLE ואנדרואיד ללא תשלום, ניתן לבצע חיפוש ע"י הקלדה - STEP HEAR.

 

לאחר הורדת האפליקציה יש לוודא כי אופציית ה - BLUE TOOTH פעילה.

 

ברקוד להורדה עבור IPHONE:                  ברקוד להורדה עבור אנדרואיד:

ברקוד אייפון                       ברקוד אנדרואיד 


המערכת עונה על תקנות מבנה קיים - 2011, כתחליף לסימן מוביל (תקנה 16 ב-2 הכוונה) ותואמת במלואה את התקן הישראלי לתקשורת  ת"י 1918 חלק 4 - 2015, לשלט קולי וכוללת בסיס רמקול ויחידת משתמש אישית.

"סימן מוביל בתוך בניין מתחיל מהכניסה העיקרית לבניין ומוביל ממנה לעמדת המודיעין בבניין, וממנה עד לסימן המאתר שמוביל להתקני הפיקוד בתחנה של המעלית המרכזית שבמפלס הכניסה הראשית;  אין בבניין מעלית ועמדת מודיעין, מסתיים הסימן המוביל לפני הכניסה העיקרית לבניין; אפשר שבמקום סימן מוביל כאמור קיימים לחלופין אמצעים להכוונה קולית המאפשרים לאדם עם מוגבלות בראיה לזהות כל אחד מהמקומות בבנין הנזכרים בפסקה זו; " (התאמות נגישות למקום ציבורי שהוא בניין קיים, 2011).

 

המערכת עונה באופן מלא על תקן 1918 חלק 4 סע' 2.1.9 כהגדרתו לשלט קולי: "שלט קולי....אפשר שיוצב לצורך מתן מידע כחלופה לשלט כתוב עבור אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית, או שישמש כאמצעי לזיהוי, לקבלת מידע, או/וגם
בהפעלה מכוונת באמצעות יחידת משתמש אישית (סע' 2.1.9.1. א2)- "שלט קוליהכולל יחידת בסיס ויחידת משתמש אישית המזהה את קיומו של השלט הקולי ומאות למשתמש באמצעות רטט או/וגם חיווי קולי. המשתמש מפעיל באמצעות יחידת המשתמש האישית את יחידת הבסיס לקבלת המידע הקולי."

יחידת הבסיס (סע' 2.1.9.2) - "יחידת הבסיס של שלט קולי תאפשר השמעת מידע קולי (מלל או צליל)..."

יחידת המשתמש האישית(סע'  2.1.9.3.) - "יחידת המשתמש האישית תשמש לזיהוי ולהפעלה של יחידת הבסיס או לזיהוי ולהשמעת המידע הקולי..."

(ת"י 1918 חלק 4 - נגישות הסביבה הבנויה: תקשורת, 2015)

המערכת פותחה בישראל ע"י חברת STEP HEAR ומעניקה את המענה הראוי עבור אנשים בכל רחבי העולם. מהלב הינה חברה בצוות הפיתוח של המערכת והינה נציגתה הבלעדית של STEP HEAR  בישראל.

המערכת הינה חדשנית, יחידה בעולם לטובת אנשים עם לקות ראיה, להכוונה קולית אקטיבית.

המערכת מעניקה פתרון גם לאנשים עם מגבלה קוגניטיבית. המידע וההכוונה ניתנים להם באופן פשוט ביותר ללא צורך בפנייה לאנשים סביב.

המערכת נוחה מאוד לתפעול הן לאתר הציבורי (לא נדרש תפעול ניכר מעבר להתקנה) והן למשתמש (השלט כולל מטען להטענתו). המוסד אחראי למעשה לרכישת הבסיסים, לפי מספר נקודות הזיהוי שברצונו לקבוע למסירת מידע. השלט נרכש באופן עצמאי ע"י האדם עם לקות הראיה או לקות פיסית (השלט מסובסד ע"י משרד הרווחה לאנשים בעלי תעודת עיוור).

בפיתוח המערכת ותכנונה שולבו אלמנטים של ידע טכני, אקדמי, היכרות וניסיון אישי של אנשים כבדי ראיה ועיוורים. אין ספק כי המערכת יכולה להוות פתח לעולם חדש עבור אוכלוסיה זו.

 

המערכת הינה פיתוח ישראלי!

 

 • קלה להתקנה ופשוטה ליישום ולשימוש
 • עלותה זניחה יחסית לחלופות אחרות לסימון שטחים לאנשים עם מגבלת ראיה.
 • אינה דורשת הכנת תשתיות
 • מתאימה להתקנה בתוך מבנים ובשטחים פתוחים, עמידה בכל תנאי מזג אויר .
 • פועלת באמצעות חיבור לחשמל, סוללות או תא סולרי (להתקנה בשטחים חיצוניים).
 • זיהוי אוטומטי בין יחידת הבסיס והשלט בטווחים שניתנים להתאמה
 • שלושה תאי זכרון להקלטת מידע בשפות שונות או ברמות מידע שונות
 • מנגנון וויסות עוצמה אוטומטי בהתאם לרמת רעשי הרקע בסביבת המכשיר
 • תדר עבודה בינלאומי
 • עומדת בסטנדרטים בינלאומיים

אתר חברת STEP HEAR לחץ כאן

לסרטון הדגמה בעברית לחץ כאן

דוגמאות ליישומים:

 • מוסדות ציבוריים: משרדי ממשלה, עיריות, מוסדות חינוך, מוזיאונים.
 • תחבורה ציבורית: תחנות, אוטובוסים ורכבות.
 • מוסדות רפואיים: בתי חולים, קופות חולים, מוסדות שיקומיים
 • סביבה עסקית: בנקים, מרכזי קניות, מסעדות, בתי מלון
 • סביבה ציבורית: אתרי הנצחה, פארקים ואתרי תיירות
 • שימוש עצמי: בבית, בטיול, בחופשה.

 

יישומים במבנים ואתרים

יחידת הבסיס מותקנת בסמוך לנקודת ציון חשובה - כניסה, קופה, מעלית, מדרגות נעות, צומת מבנים, רחבת חניה, שילוט וכד' שולחת אותות RF כל העת. השָלט המצוי בידי המשתמש מזהה את האות ומתחיל לצפצף ו/או לרטוט בהתקרבו ליחידה.

המשתמש לוחץ על כפתור השָלט המפעיל הודעה מוקלטת מראש: מידע על המוסד, על השירותים והכוונה לקבלת עזרה.

כמו כן מהווה המערכת כלי להתראה מפני מכשולים או אזורים מסוכנים - ירידה למדרגות, מחסום, דלת סגורה, כניסה לחדר טיפולים-רנטגן וכד'.

ליחידת הבסיס יכולת הקלטה של מידע רב, בשלושה תאי זכרון ובזמן מצטבר של עד 10 דקות הקלטה , לצורך הקלטה בשפות שונות או ברמות מידע שונות.

למערכת אפשרות לחיבור נורה שתהבהב בעת הפעלת המערכת שתסמן לנותן השירות כי אדם עם מגבלה הגיע וייתכן כי זקוק לעזרה.

המערכת פועלת באמצעות חיבור לחשמל או סוללות ולחילופין תא סולרי להתקנה בשטחים חיצוניים ללא חיבור לתשתית חשמל.

המערכת מאפשרת גמישות ועדכון המידע שניתן לקהל היעד בכל עת ובקלות.


יישומים בתחנות האוטובוס

היתרון הגדול בהטמעת המערכת בתחנות האוטובוס הינו לאפשר לאדם העיוור או לקויי הראיה לזהות את מיקומה של התחנה ביחס למיקומו שלו. האדם הנע לאורך המדרכה יפעיל את השלט מרחוק ויידע לאיזה כיוון ומרחק עליו להתקדם.

יחידת הבסיס מותקנת על גבי התחנה או בתוך צג-לד המתוקן בתחנת האוטובוס. היחידה שולחת אותות RF כל העת. השָלט המצוי בידי המשתמש מזהה את האות, ומתחיל לצפצף ו/או לרטוט בהתקרבו לתחנה. המשתמש לוחץ על כפתור השָלט המפעיל הודעה מוקלטת מראש.

במקרה של הטמעה בתוך צגי-לד המידע הקולי לגבי לוחות הזמנים של האוטובוסים משתנה בהתאם לכיתוב על גבי המסכים (כלומר כל עיכוב או שינוי שנרשם על גבי המסך יוכרז גם בקול).

לחיצה על לחיץ 1 - תכריז עבורו את מיקום התחנה וקווי האוטובוס שעוצרים בה
לחיצה על לחיץ 2 - תכריז את זמני הגעת האוטובוסים בזמן אמת (כריזת הכיתוב על גבי הצג)
לחיצה על לחיץ 3 - תפעיל מידע כללי על סביבת התחנה (בתי משפט, משרדי עיריה סמוכים וכו')

ההודעה הקולית תושמע בכל פעם מחדש עם הלחיצה על השלט-רחק.

אלפי אנשים כבר משתמשים בשלטים להפעלת המערכת, כפי שמחולקים ללא תשלום לעיוורים.

המערכת מאפשרת גמישות ועדכון המידע שניתן לקהל היעד בכל עת ובקלות.

יישומים באוטובוסים

יחידת הבסיס המותקנת באוטובוס שולחת אותות RF. השָלט המצוי בידי המשתמש מזהה את האות ומתחיל לצפצף ו/או לרטוט כשהאוטובוס מתקרב.

המשתמש לוחץ על כפתור השָלט המפעיל הודעה המציינת את מספר קו האוטובוס. בו בעת מופיעה הודעה על גבי הצג בעמדת הנהג כי ממתין נוסע בעל מגבלה - לקוי ראיה, מגבלת פיסית או קוגניטיבית שייתכן ויזדקק לעזרתו.

מערכת STEP-HEAR™ המחוברת ל-GPS של האוטובוס  ולמערכת הכריזה שלו, מופעלת ע"י השלט ומשמיעה את ההודעה מתוך רמקול המותקן מעל דלת הכניסה ומסמן לאדם העיוור באמצעות החיווי הקולי את מיקום הכניסה לאוטובוס.

ההודעה ניתנת להפעלה יותר מפעם אחת במידה והאדם לא שמע בבירור את ההודעה הקולית, באופן יזום ע"י המשתמש. כמו כן ניתנת האפשרות להפעיל את מערכת הכריזה הפנימית לפי הצורך באמצעות השלט.

שימוש במערכת מונע זיהום רעש לסביבה - המערכת מופעלת ע"י השלט כאשר יש צורך בכך ולא למשך כל זמן הנסיעה.

יישום במערכת הרמזורים
 
על מנת להוסיף נתיב בטוח לאדם בעל מגבלת ראיה גם בעת חציית צמתים פיתחה STEP HEARיישום נוסף למוצר שיתאים למערכות הרמזורים.  יחידות הבסיס מותקנות על גבי עמודי הרמזור ובמנגנון הבקרה של הצומת.

יחידת הבסיס שולחת אותות RF. השָלט המצוי בידי המשתמש מזהה את האות ומתחיל לצפצף ו/או לרטוט עם התקרבותו לצומת. המשתמש לוחץ על כפתור השָלט ומפעיל את מערך הצומת לאדם בעל מגבלת ראיה - מערכת התקתוקים המודיעה כי ניתן לחצות את הכביש.

יישום המערכת תחסוך את הקשיים המלווים בהתקנת מערכות תקתוקים ותאפשר הפעלת מערכת הרמזורים לאנשים בעלי מגבלת ראיה אך ורק כאשר יש בכך צורך - כאשר אדם מפעיל אותה באמצעות השלט ולמשך מספר דקות בלבד.

כך יחסך זיהום הרעש עקב פעולתה ללא הפסק של המערכת ומאידך אפשרות להפעלת הרמזורים באופן יזום ע"י המשתמש בצמתים שהמערכת  מנוטרלת בהם בחלק משעות היממה (כגון שעות הלילה).


 יישום במכשירים אוטומטיים - כספומטים או מכונות מידע

כיום קיימים מכשירים אוטומטיים רבים למשיכת כספים המאפשרים למשתמש להתחבר באמצעות אוזניות למכשיר ולקבל את ההנחיות הכתובות על המסך באופן קולי.

אחד הקשיים שהתעוררו אינו בעצם האפשרות לאתר את מיקומו הפיסי של הכספומט. לצורך כך מותקנת בתוך הכספומט יחידת בסיס המחוברת לרמקול של הכספומט ותאפשר למשתמש לזהות את הכספומט.

יחידת הבסיס שולחת אותות RF. השָלט המצוי בידי המשתמש מזהה את האות ומתחיל לצפצף ו/או לרטוט עם התקרבותו לכספומט או למכשיר האוטומטי. המשתמש לוחץ על כפתור השָלט ומפעיל את ההודעה הקולית שהוקלטה מבעוד מועד - "ברוך הבא לכספומט בבנק... סניף... המכשיר מתאים לשימוש עם אוזניות"

מערכת STEP HEAR משלבת מגוון אפשרויות לשימוש ויישום יומיומי. לאורך פיתוח המערכת נתקלנו לא מעט במקרים מיוחדים שעזרו לנו לשפר, לייעל ולהוסיף ממשקים נוספים להרחבת השימוש בה. אנו מאמינים כי המערכת יכולה לשפר באופן מוחלט את התנהלותם היומיומית של אנשים עם מגבלות ובעיקר מגבלת ראיה ופועלים על מנת לעמוד במטרות שהצבנו לפנינו.

  "כאשר אנו עושים את הטוב ביותר, איננו יודעים איזה קסם יקרה בחייה או בחייו של מישהו אחר." (הלן קלר)

 בית חולים הלל יפה, רוחות הגולן, משחק כדורגל נגיש, גן חי בפתח תקווה

 שלט סטפהיר